چهارشنبه 12 تیر 1392 07:41 ب.ظ نظرات ()

چاقی یکی از معضلات اجتماعیست که شهر نشینی امروزی  برای بشر  به ارمغان آورد ه است. شیوع چاقی , مخصوصا در نوجوانان, رو به فزونی نهاده است . معضل اصلی  افزایش وزن, زودتر  در خانم ها دیده میشود تا در آقایان, تغییر عادات ماهانه ,رشد موی زاید ,چاقی شکمی, برخی از هشدارهای این بیماریست.

افزایش وزن در خانمها نه تنها سبب کاهش زیبایی و تناسب  اندام  بلکه سبب تغییرات هورمونی(افزایش استروژن و تستوسترون ,مقاومت انسولینی ) در آنها میگردد که میتواند سبب مشکلاتی از جمله دیابت , کیست تخمدان و نا باروری شود.

کاهش فعالیت جسمانی کودکان , افزایش مصرف غذاهای پر کالری, تماشای تلویزیون بیش از حد  , بازی های کامپیوتری , افزایش مصرف خوراکی در تفریح گاه ها و زمان گردش و استفاده از آسانسور, برخی از عواملی هستند که میتوانند به این معضل دامن زده باشند.

چاقی در پسران و دختران جوان شیوع زیادی پیدا کرده است و چنین روندی میتواند ناباروری ,کیست تخمدان و دیابت  در دختران جوان و عقیمی در پسران چاق را برای نسل ها آینده  به ارمغان آورد  .

تصحیح عادات غذایی , افزایش فعالیت جسمانی ,تغییر روش زندگی فردی ,و نهادینه کردن برخی از فرهنگ ها در منازل و افزایش اگاهی مردمی ,شاید بتوانند به این بیماران و جامعه کمک کنند. توصیه میکنیم وقتی از طب سوزنی استفاده میکنید حتما به تصحیح روش زندگی و عادات غذایی ونکات دیگر که به انها اشاره شد نیز بپردازید تا جامعه و فرهنگ اجتماعی ما به طرف سلامت بیشتر تغییر کند.

(ادامه دارد)