شنبه 8 تیر 1392 01:46 ب.ظ نظرات ()

میگرن

میگرن عبارتست از سر درد عود كننده با یا بدون آشفتگی  .میگرن %9 از كودكان ( در هر دو جنس به طور مساوی ) ، %20 از زنان سن باروری ، و %10 از مردان بالغ را درگیر می كند . در بسیاری از موارد حملات در فواصل منظم روز ها تا ماهها بوجود می آیند ولی بقیه موارد با فاكتور های شروع كننده ای چون ترومای سر ، استرس ، غذا ، الكل ،  فعالیت ، و قاعدگی همراه است . حدود %25 از موارد ، احساسات اختار دهنده ای چون سر خوشی ، گرسنگی یا میل به شیرینی را تجربه می كنند كه حاكی از آشفتگی هیپوتالاموس می باشند . میگرن كلاسیك یك سردرد ضربان دار و یکطرفه است كه به طور حمله ای در نوجوانی یا بلوغ شروع می شود . به طور كلی میگرن , زنان را بیش تر از مردان ( % 18 در مقابل % 6 ) گرفتار می كند و شروع آن زیر 30 سالگی است .

 نوع كلاسیك  میگرن به صورت سردرد ضربان دار یک طرفه بروز می كند كه پیش درآمد آن عبارتست از تهوع ، ترس از نور و ممكن است با استرس ،غذا ( شكلات) و داروهای ضدبارداری برانگیخته شود .

• نوع خاصی از آن با آشفتگی های بینایی ، اختلال تعادل ، و متعاقب آن سر درد پس سری همراه می باشد .

• نوع چشمی: با از دست دادن بدون درد بینایی  همراه بوده ، و معمولا یك طرفه است . تشخیص بر اساس مشخصات كلینیكی ( چگونگی شروع ، محل سر درد ، ، علایم همراه ) می باشد ولی لمس جمجمه ، تست حركت گردن ، معاینه ته چشم ( فوندوسكوپی ) لازم است شاید نیاز به آزمایشات و MRI AND CT نیز باشد.

یکی از شایعترین انواع سردرد بوده، عمدتاً به تدریج شروع می‌شود، معمولاً یک طرفه است و ۴ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد .

طب سوزنی در درمان سردرد و میگرن بسیار موثر است . معمولا بعد از چند جلسه درمان دفعات حمله بطور چشم گیری کاهش میابد. افرادی که بیشتر سردرد های گردنی دارند نتایج بسیار عالی را شاید در همان جلسه اول تجربه کنند . به مرور دفعات حمله کاهش یافته فاصله درمان افزایش میابد تا که هم بیمار وهم پزشک به پایدار بودن نتیجه درمان پی میبرند. گاهی نیاز است که بیمار هر چند ماه یکبار ویزیت گردد تا جلوگیری از عود بیماری شود . با کاهش حملات و بهبودی بیمار داروها با نظر پزشک کاهش یافته تا قطع گردد.در بسیاری از موارد نتایج طب سوزنی میتواند واقعاً ارزشمند باشد.حتما برای بیماران سردردی با علایم میگرنی و یا بدون علایم میگرنی توصیه به چند جلسه طب سوزنی میکنیم.